CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
S vyššími úroky hypoték počítáme, tvrdí banky

1.6.2015, MfD - Banky už dnes hodnotí klienty s ohledem na budoucí růst sazeb. Chtějí, aby měli na splátku hypotéky i za několik let, kdy úroky budou pravděpodobně vyšší.

Prémioví klienti si dnes půjčují i za úrok blížící se k 1,5 procenta. Ukazatel Fincentrum Hypoindex, který sleduje průměrné sazby poskytnutých hypoték, v dubnu klesl na 2,11 procenta. Úroky hypoték čeká v následujících letech cesta vzhůru.

Na aktuální situaci nejvíce vydělají lidé, kterým letos končí fixace úrokové sazby. Hypotéku si totiž brali v době, kdy byly sazby úplně jinde. Člověk, který si před pěti lety půjčil za pět procent a letos mu končí fixace úrokové sazby, měsíčně ušetří několik tisíc.

Za pět let může nastat opačný efekt. Splátky mohou kvůli vyšším úrokům vyšplhat mnohem výš, což výrazně zasáhne rodinný rozpočet těch, kterým bude končit fixace. "Dnešním žadatelům o hypotéku bych doporučil, aby si spočítali, zda by s aktuálními příjmy byli schopni splácet hypotéku s úrokovou sazbou pět procent ročně," radí Augustin.

Banky však argumentují, že i v minulosti už sazby rostly a na schopnost klientů splácet to nemělo výrazný vliv. "Hypotéky si zpravidla pořizují mladší lidé, které ještě v životě čeká kariérní růst včetně vývoje příjmu," upozorňuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Rezerva na horší časy
Banky už dnes s růstem sazeb v blízké budoucnosti počítají. Chtějí, aby klient měl na splátku také za několik let, až budou úroky vyšší. "Při posuzování úvěrové schopnosti klienta vždycky počítáme s nějakou rezervou, aby podobné výkyvy klienti bez komplikací ustáli," říká mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

"Podle různých typů produktů aktuální splátku vynásobíme určitým koeficientem a chceme, aby toto žadatelům o úvěr po odečtení nákladů zůstalo. Tak máme jistotu, že z příjmu, který klient prokázal, bude schopný splácet i při růstu sazeb," vysvětluje šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Přesto se objevují hlasy, které to zpochybňují. Například developerská společnost Central Group míní, že dlouhodobě nízké úroky mohou vést k tomu, že banky ve spolupráci s některými developery ve snaze nalákat co nejvíce klientů přistoupí k poskytování hypoték takzvaně "na krev". Tedy úvěrů s dlouhou dobou splatnosti a na celou kupní cenu nemovitosti tak, že kupující splátky unesou jen s malou měsíční rezervou, nebo dokonce bez ní.

Česká národní banka se chystá hypotékám přistřihnout křidélka, podrobnosti by měla zveřejnit 16. června. Zatím kolují informace o tom, že centrální bankéři hodlají zpřísnit poskytování úvěrů se splatností delší než 30 let a takzvaných stoprocentních hypoték, tedy úvěrů na celou nebo skoro celou hodnotu nemovitosti (banky v praxi za stoprocentní hypotéky považují i úvěry od 85 procent zástavní hodnoty nemovitosti). "Podle našich informací Česká národní banka nepočítá s variantou zákazu stoprocentních hypoték, nýbrž pouze s jejím omezením na celkové produkci jednotlivých bank," informoval mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Tedy že by stoprocentní hypotéky nesměly dosahovat víc než například desetiny celkového objemu bankou poskytnutých hypoték.

Rostou ceny nemovitostí
Rozjezd zatím superlevných hypoték někde brzdí dražší nemovitosti. "Ceny, za které se nemovitosti prodávají, za poslední rok vzrostly o pět až deset procent," říká Martin Němeček z Realitní společnosti České spořitelny. Jde však podle něj jen o Prahu, Brno, Plzeň a Olomouc. V ostatních lokalitách ceny spíše stagnují.

Velký zájem je podle Němečka o byty s dispozicí 2+kk, které si lidé kupují, aby je dále pronajímali. Naopak nabídka velkých bytů je větší. "Do budoucna se nemusí vyplatit kupovat nemovitost na pronájem," upozorňuje Němeček.

Splátka hypotéky je zatím nižší než nájemné a majitelé nemusí byty dotovat, ale situace se může změnit. Navíc zájemců o pronájem bude do budoucna méně než dřív. Více lidí si totiž může dovolit pořídit vlastní bydlení.

Pokud se trend potvrdí, dá se očekávat nával lidí, kteří si budou chtít vlastní bydlení levně pořídit na poslední chvíli. Už dnes ale prý na některých pobočkách nestíhají. "O hypotéky je velký zájem, meziročně se zvýšil jejich objem asi o třetinu. Může se proto stát, že na některých jednotlivých pobočkách banky trvá vyřízení hypotéky o něco déle, než je běžný standard," potvrdil Zúbek.
Zdroj:
Vyšlo 1.6.2015 v MfD

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.