CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Satelity na zelené louce už dnes netáhnou, lidé chtějí více

15.10.2014, MF DNES - Šanci uspět mají dnes jen promyšlené obytné soubory v zabydlené lokalitě s již fungující dopravní infrastrukturou.

Mít vlastní domek a aspoň malou zahrádku. To byl počátkem devadesátých let sen nejedné rodiny z panelového sídliště. Jenže peněz tehdy nikdo moc neměl. Tak se zrodila satelitní městečka, nejjednodušší a nejlevnější způsob hromadné výstavby domků.

"Společné a vyvolané náklady na infrastrukturu se rozdělily mezi hodně investorů a výsledná cena pozemku, relativně malého, byla únosná. To bylo tehdy rozhodující," popisuje architekt Vladimír Pacek z K4.

Takové satelity vyrostly kolem celé Prahy. V Horoměřicích, Velkých Přílepech, Nučicích, Klecanech, Nehvizdech, Jenštejně, Líbeznicích, Chýnicích či Zdibech. Záhy však jejich obyvatelé zjistili, že se neobejdou bez více aut v rodině. Odvézt děti do školky a školy, k lékaři, zajet nakoupit. A dokonce i do restaurace je třeba jet autem.

Snaží se je prodat
To už dnes lidi neláká a promítá se to i do případného prodeje těchto domků. Podle realitních odborníků patří mezi nejhorší satelitní lokality, kam se dnes už nikomu nechce, Nehvizdy a Zdiby. Nejlepší jsou naopak na Praze 6, v blízkosti Dejvic – Nebušice nebo Horoměřice. Prodejní ceny jsou nižší než u jiných domů. Jestliže jste si však takový dům koupili v 90. letech, pak samozřejmě cena stoupla a prodej ani dnes nebude ztrátový.

"Kdo ale dům postavil nebo koupil okolo roku 2006 či 2007, kdy ceny nemovitostí byly na svém maximu, za stejné peníze ho prodá již jen velmi těžko. Tržní ceny totiž mezitím klesly," vysvětluje Pavel Zámečník z M&M Reality.

Za 5 i 14 milionů
I developeři jsou tak dnes poučenější. Pokud staví obytné soubory mimo město, musí mít nějakou přidanou hodnotu – opravdu zajímavé a příjemné prostředí nebo dobrou občanskou vybavenost. A samozřejmě snadnou dopravní dostupnost do Prahy.

Projekty rodinných domků tak vyrůstají na okrajích hlavního města nebo v jeho těsné blízkosti. Díky vyšší ceně pozemků jsou ale v těchto lokalitách pochopitelně dražší.

Například v Praze 10 – Pitkovicích v projektech Central Groupu začínají ceny domů v lokalitě Májovková na 5,9 milionu korun a u Panského dvora na 7,4 milionu korun. Od Finepu jsou k prodeji ještě čtyři domky v cenách od 6,4 do 7,4 milionů ve Štěrboholích nebo domy v Britské čtvrti ve Stodůlkách, kde ceny začínají na 7,9 milionu a končí na bezmála 14 milionech. Ale třeba projekt Akroreal v Březiněvsi je již zcela vyprodaný.

Dále od Prahy dnes developeři vyhledávají volné pozemky především v menších městech, která poskytují veškeré potřebné zázemí a lidé se odtud dostanou rychle do metropole. "Aktuálně máme v nabídce řadové rodinné domy s dispozicí 4+kk v lokalitě Pražská čtvrť v Brandýse nad Labem v cenách již od 4,1 milionu korun," říká Jiří Vajner z Central Group. Autobus vás odtud doveze k metru na Černý Most nebo do Letňan za 20 minut.

Královské město Beroun
Velmi atraktivní lokalitou je například také Beroun – královské město obklopené přírodou a nabízející vše potřebné pro kvalitní život. Autem dojedete do Stodůlek za 15 minut. Vlakem až na pražské hlavní nádraží za 37 minut. Projekt Nová Máchovna od Akroreal tak může být dobrým řešením. V nabídce zbývá několik domů s dispozicí 6+kk, obytnou plochou 158 m2 a malými zahrádkami. Ceny začínají na 5,25 milionu korun.

Jak je vidět, o ceně rozhoduje lokalita. Mnozí developeři se proto snaží nabídnout bydlení v obou zmíněných typech. Pro bydlení v domcích se totiž podle jejich zkušeností rozhodují podobné typy lidí, jen místo vybírají v závislosti na svém rodinném rozpočtu.
Zdroj:
Vyšlo 15.10.2014 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.