CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Trh s byty se za deset let změnil

14.10.2015, MF DNES - Strmý nárůst a pak prudký pád, tak by se dalo zjednodušeně popsat, jak se v posledním desetiletí vyvíjel trh s byty v metropoli. Stavělo se po celé Praze a pak výstavba načas téměř ustala.

"Průměrné ceny bytů od roku 2005 do roku 2008 vzrostly zhruba o 55 procent," říká Tomáš Pardubický, generální ředitel developerské společnosti Finep. Poté přišlo vystřízlivění a propad. Ceny postupně, ale celkem razantně klesaly až do poloviny roku 2013, kdy se ocitly na nejnižším bodu.

Důvod tohoto vývoje byl jednoduchý. Do roku 2008 ekonomika rostla a s tím ruku v ruce i ceny nemovitostí. "Pak i k nám dorazila ekonomická krize, se kterou úzce souviselo mimo jiné zlevňování cen nemovitostí," vysvětluje Marie Mocková z Hypoteční banky. Podobné to bylo i s cenami pozemků a stavebních prací. "Dodavatelské ceny stavebních prací zaznamenaly své dno na přelomu let 2012 a 2013. Dnes již za ceny obvyklé v tomto období dodavatelé stavět nechtějí, trh se pročistil," říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group. I to je jeden z důvodů, proč ceny bytů zase začaly stoupat. "Ceny nových bytů jsou dnes stále o více než pětinu nižší než před nástupem hospodářské recese," doplňuje Kunovský.

Jak se stavělo
Ekonomické situaci odpovídal i styl výstavby. V době konjunktury, tedy do roku 2008, uváděli developeři na trh projekty i s několika stovkami bytů najednou. "Po vystřízlivění se však developerům zhoršil přístup k projektovému financování a také trh se zmenšil. Proto developeři v reakci na tuto situaci přistoupili k většímu fázování projektů," popisuje Mocková.

V průběhu let se měnila i skladba bytů. Developeři nabízeli spíše velké nebo atypické byty, ty panelové se na nějaký čas téměř přestaly prodávat. Po ekonomické krizi začaly v projektech převládat malometrážní byty a lidé se začali více zajímat o využitelnost dispozice. Tento trend se mění jen pozvolna, s tím, jak pomalu roste ekonomika.

Paneláky jsou realitou
Významnou součástí rezidenčního trhu jsou panelové byty. "V Praze je zhruba 600 tisíc bytových jednotek a nových přibývá ročně méně než procento," říká Pardubický. Panelové byty se podílejí na celkových prodejích v Praze zhruba 65 procenty. "Kupující preferují byty v revitalizovaných domech. A zhruba 65 až 70 procent panelových bytů se prodává po kompletní nebo částečné rekonstrukci," uvádí Mocková. Na rozdíl od novostaveb zaujímají u paneláků největší podíl byty 3+1 a 3+kk.

Nejdražší panelové byty najdete na Petřinách. Zde se ceny drží vysoko. A za poslední rok díky výstavbě nového metra ještě mírně stouply. Nejvíce prodejů se ale uskuteční na největších pražských sídlištích – Chodově, Stodůlkách, Hájích a Záběhlicích. Tyto lokality jsou oblíbené především pro svoji dobrou dopravní dostupnost a občanskou vybavenost. Ze strany kupujících jsou nejvíce vyhledávanými lokalitami ulice v blízkosti lesoparků na sídlištích Chodov a Háje. "Cizinci kupují nejvíce panelových bytů ve Stodůlkách, které jsou oblíbenou lokalitou pro rusky mluvící kupce, a dále v Praze-Libuši, která je vyhledávána vietnamskou komunitou," říká Mocková. Nejméně se prodávají byty ve Kbelích, Ďáblicích a Čimicích, které již nemají tak dobrou dopravní dostupnost. Největší bolestí všech sídlišť bez rozdílu je parkování.
Zdroj:
Vyšlo 14.10.2015 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.