CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
V Česku vzniká stále více nových bytů, letos jich firmy začaly stavět 13 tisíc. Výstavba roste šestý rok v řadě

21.9.2015, iHNed.cz - Firmy v prvním pololetí zahájily výstavbu 13 tisíc bytů, z toho přes 10 tisíc zcela nových, dva tisíce se týkají změn dokončených staveb. Je to o 798 více bytů než za stejné období vloni. Podle dat Českého statistického úřadu roste výstavba nových bytů šestý rok v řadě.

Bytová výstavba v Česku roste šestý rok v řadě. Podle Českého statistického úřadu zahájily firmy v prvním pololetí stavbu 12 930 bytů, což je meziročně o 798 více. Nově postaví 10 290 bytů, zbytek se týká změny dokončených staveb. Více bytů se letos začalo stavět v rodinných domech, do konce června jich bylo 6 466. To je meziročně o 525 více. Nejvíce se na tom podílí Středočeský kraj, kde ČSÚ eviduje 1701 zahájených bytů. I v bytových domech se stavělo víc, developeři tu letos zahájili 3544 bytů (meziročně o 113 více), drtivou většinu v Praze. V hlavním městě firmy během prvních šesti měsíců letošního roku zahájily 2614 bytů.

Developeři jsou nyní v defenzivě. Zákopová válka aktivistů proti "zlým developerům" se totiž zvolením Štylera a jeho Hnutí pro Prahu 11 přenesla na úřad. Vzdát se ale investoři jen tak nehodlají. K prosazení svých záměrů chtějí použít zbraně, které se osvědčily těm, kdo stavby blokují: aktivistům. Těm se podařilo zastavit výstavbu několika spaloven, když poukázali na takzvanou systémovou podjatost úřadů, které je povolily. Pokud teď developeři se stejnou taktikou uspějí, legislativní guláš ve stavební branži tím notně opepří.

"Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví," poznamenal předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Přestože se realitní trh po nedávné krizi vrací v absolutních číslech k rekordním hodnotám, ekonomická krize ho výrazně změnila. Nejvýrazněji je to patrné u výstavby bytových domů. Zatímco před rokem 2008 je firmy stavěly po celém území Česka, nyní jasně dominuje Praha. Ještě v roce 2010 se na nové výstavbě v bytových domech podílela čtvrtinou a loni polovinou. V letošním prvním pololetí připadalo na hlavní město 74 procent zahájených bytů.

"Data ukazují, že nová vlna realitního boomu se odehrává pouze v Praze a možná v některých vybraných regionálních centrech. Souvisí to nejen s kupní silou a migrací, ale také s dostatkem připravených developerských projektů z minula. Je ale jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí," dodal Kunovský.

I v bytových domech se stavělo víc, developeři tu letos zahájili 3544 bytů, drtivou většinu v Praze. V hlavním městě firmy během prvních šesti měsíců letošního roku zahájily 2614 bytů.
Zdroj:
Vyšlo 21.9.2015 na iHNed.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.