CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Analýza: V Praze do pěti let vyroste 30 tisíc nových bytů

14.3.2016, Hospodářské noviny - Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték vloni developeři v Praze prodali okolo sedmi tisíc bytů a letos chtějí svůj dosavadní rekord ještě překonat. Stále větší zájem lidí o nové bydlení navíc nutí investory více stavět. Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) tak do pěti let v Praze vznikne až 33 tisíc nových bytů, ve kterých bude žít odhadem 60 tisíc lidí.

Největší množství nových bytů bude v Praze dokončeno letos. V následujících letech se podle IPR intenzita výstavby mírně sníží. Každoročně však na trh poputuje v průměru okolo 5,5 tisíce nových bytů. Nejvíce jich vznikne na území Prahy 5, 8 a 9. V každé ze zmíněných městských částí developeři do pěti let dokončí až dva tisíce bytů.

Nejméně se bude naopak stavět na okraji města. Příkladem je Troja, Šeberov či třeba Velká Chuchle. V těchto lokalitách do konce roku 2020 nevznikne více než sto bytů. Vedení metropole nechce, aby se okraje Prahy zaplňovaly novou zástavbou. "Musíme aktivně hledat nástroje, jak bytovou výstavbu lépe usměrňovat do těch oblastí města, kde jednoznačně převáží její pozitivní důsledky nad negativními. Tím máme na mysli hlavně brownfieldy ve vnitřních částech města, které na své využití čekají již velmi dlouho," popisuje současný přístup města mluvčí IPR Adam Švejda.

Mezi největší rozvojové lokality na zmíněných brownfieldech patří oblast nákladového nádraží na Smíchově, kde plánuje výstavbu bytů pro 15 tisíc lidí společnost Sekyra Group. Ta chce stavět také na žižkovském nákladovém nádraží a rozsáhlou zástavbu chystá i na Rohanském ostrově. Záměr vybudovat novou čtvrť má také společnost Orco Property Group podnikatele Radovana Vítka, a to v areálu nákladového nádraží v Bubnech.

Největším developerským projektem v Praze je aktuálně Residence Garden Towers na Žižkově, která nabídne celkem 629 bytů. Na hranici Vysočan a Hloubětína se pak chystá v následujících letech prodávat stovky nových bytů společnost YIT.

Přestože developeři chtějí v metropoli budovat co nejvíce bytů, stěžují si na stále se prodlužující proces výstavby. Ten přičítají často se měnícím pravidlům pro stavbu na území hlavního města a zdlouhavému průběhu povolování jednotlivých staveb. "Dokončení jednoho projektu nám trvá v průměru osm let. Jsou však i případy, kdy je to ještě déle. Například u projektu Rezidence Park Nikolajka to trvalo třináct let od zahájení až po kolaudaci," popisuje ředitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Právě zdlouhavý schvalovací proces může podle urbanistů výstavbu zbrzdit natolik, že developeři nezvládnou naplnit zcela potenciál trhu a namísto 33 tisíc dokončí do konce roku 2020 zhruba 28 tisíc nových bytů.

Největší výhodu v tomto ohledu mají společnosti s velkou zásobou vlastních stavebních pozemků. Zpravidla se jedná o největší developery, jako například Central Group, Finep, Skanska Reality a Ekospol. Právě ti v následujících letech dokončí nejvíce bytů. "Máme nakoupeno či smluvně zajištěno půl milionu metrů čtverečních stavebních pozemků," říká šéf Ekospolu Evžen Korec.

Nové projekty bytových domů se v posledních letech v Praze zvětšují. V průměru v rámci jednoho vznikne 112 bytů. "Nejčilejší výstavba se koncentruje v široce vymezeném pásmu sídlišť, kde dnes vzniká více než polovina nových bytů, které jsou navíc velikostně nejrozsáhlejší. Na jeden projekt v tomto případě připadá 134 bytů," píše se v analýze IPR. Ta byla vytvořena na základě vydaných územních rozhodnutí, plánů developerů a dat Českého statistického úřadu.
Zdroj:
Vyšlo 14.3.2016 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.