CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
V Praze se staví méně bytů, než kolik se jich prodá

20.1.2016, Hospodářské noviny - Nabídka nových bytů v Praze se ztenčuje. Na konci minulého měsíce měli lidé na výběr z 5800 novostaveb. Developeři jich ale loni prodali sedm tisíc – zhruba dvakrát tolik, než kolik bytů začali v témže roce stavět. Dosavadní údaje Českého statistického úřadu za rok 2015 také ukazují, že stavební úřady v Praze vydaly meziročně o něco méně stavebních povolení pro bytové domy než před rokem.

"Převis poptávky nad nabídkou byl patrný od září do konce loňského roku. Současně v tomto období přišlo na trh méně nových bytů, a tak opět po čase poklesl celkový počet nabízených bytů," řekl ředitel společnosti Hyposervis Milan Roček. Ten své tvrzení zakládá na údajích z portálu Cenovamapa.org, jehož provozovatelem je Hyposervis a poradcem společnost Deloitte. Portál mimo jiné průběžně sleduje více než tři stovky pražských developerských projektů. "Některým developerům svým způsobem došel dech, neboť nestíhají novými projekty uspokojovat poptávku," doplňuje manažer Deloittu Petr Hána.

Levné byty mizí rychle
Letos se podle odhadu developerů v Praze prodá 7200–8000 nových bytů. Podle Ročka sice bude nadále ubývat počet volných bytů, ale zároveň zájem lidí o novostavby zřejmě opadne. "Rychleji se vyprodávají menší a levnější byty a na trhu zůstávají ty dražší a větší," vysvětluje Roček. Někteří lidé by podle něj kvůli vyšším cenám mohli narazit na limit svých finančních možností anebo odmítnou koupit za stejnou cenu menší byt. "Do nabídky průběžně přicházejí nové byty, ale ty zajímavé jsou poměrně rychle prodány," říká ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.

Nové byty loni v Praze zdražily zhruba o šest procent. "Důvodem byl především růst cen stavebních prací a materiálů, které prodražuje uměle oslabená koruna," říká Dušan Kunovský, šéf lídra trhu Central Group. Firma si však podle něj mohla dovolit ceny zvednout i díky vysoké poptávce.

Central Group kalkuluje se zvyšováním cen bytů i letos, a to v řádech jednotek procent. "Celková cenová hladina vzroste zhruba o deset procent, vzhledem k většímu počtu luxusních projektů, které chceme začít prodávat," dodal Kunovský.

Zdražovat plánuje i developer Ekospol, jenž se specializuje na levné byty. Je to dané i tím, že firma staví typicky v okrajových částech Prahy, kde jsou pozemky levnější než blíže centru. "Zvyšovat ceny našich bytů budeme jen velmi mírně, o jednotky procent," říká šéf Ekospolu Evžen Korec.

Nové byty v Holešovicích? Nedostatkové zboží
Nejvíce nových bytů se staví a prodává v devátém a desátém městském obvodu a také v Praze 5. V těchto lokalitách je i nejnižší průměrná cena. Zklamaný by však mohl být ten, kdo si umanul pořídit si bydlení v Holešovicích nebo na Vinohradech. Tedy pokud se nespokojí s bytem z druhé ruky. Praha 7 patří mezi lokality, kde se staví málo. Letos se tam mají podle plánu dokončit tři bytové projekty, v příštím roce ani jeden.

Omezený výběr mají i zájemci o nové bydlení v historickém centru, kde stojí nejdražší byty i několik desítek milionů korun. V naprosté většině tam developerské projekty vznikají rekonstrukcí stávajících domů. V Praze 1 mají být v letošním roce takto renovovány čtyři budovy. Jde ale o projekty velmi komorní velikosti – obvykle maximálně s 20 byty. Pro příští rok zatím není známý žádný nový projekt v této městské části. V tuto chvíli je ale možné vybírat zhruba ze stovky již dokončených bytů. Ještě hůře jsou na tom Vinohrady a Nové Město, kde je nabídka bytů v nově dokončovaných domech omezena na několik kusů.

Podle realitní kanceláře Svoboda & Williams, jež se na prodej luxusnějších nemovitostí specializuje, je přitom poptávka po bytech v Praze 1 a 2 silná a stabilní. Dokládá to například zájem o developerský projekt Vitrage House v Praze 1. "Nabízíme jej teprve od poloviny prosince 2015, ale už teď je polovina bytů ve stadiu rezervace nebo předrezervace," říká spolumajitel realitní kanceláře Prokop Svoboda. Podle něj se tedy dá očekávat, že ceny bytů v centru Prahy dále porostou.

Developerské projekty mají oproti bytům prodávaným jednotlivci-vlastníky své výhody. "Kupující získává zároveň s bytem i vysoký standard společných prostor a služeb," míní Svoboda.

V posledních měsících developeři prodávají byty v budovách, které ještě nemají ani územní rozhodnutí. "Je to logická snaha využít současnou situaci, kdy jsou nízké sazby hypoték a lidé mají chuť kupovat," říká Roček z Hyposervisu.

Analýza autorů cenové mapy sleduje i to, jestli se byty v projektech vrací. Nejvíce se jich za měsíce září a říjen vrátilo firmě Ekospol. Celkem to bylo 17 bytů v projektech Dubeč, Kyje a Uhříněves. Podle šéfa Ekospolu se jednalo o placené rezervace, od nichž lidé odstoupili. "Při odstoupení klientům vždy vracíme celý rezervační poplatek," říká Korec s tím, že firma vrácené byty většinou obratem prodá. Faktem je, že Ekospol dlouhodobě neprodejné byty nemá.

Na druhou stranu se někteří developeři uchylují k marketingovému triku – při zahájení prodeje bytového domu si sami část bytů označí jako zamluvené. Jakmile si začnou byty kupovat skuteční zájemci, vrátí je zase do nabídky. Jiní zase nabídnou byty nejprve neveřejně svým klientům a teprve pak ostatním. Při spuštění prodeje je tak část bytů rozebraná, což vypadá lépe, než když není zamluvený ani jeden.
Zdroj:
Vyšlo 20.1.2016 v Hospodářské noviny

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.