CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
V Praze vyrostou tisíce nových bytů

22.1.2015, Ekonom - Týdeník Ekonom vybral sedm zajímavých developerských projektů letošního roku. Je to moc, nebo málo? Zhruba sedm tisíc úplně nových bytů po celé Praze zeje prázdnotou. Loni přitom developeři během prvních devíti měsíců roku prodali v metropoli přes čtyři tisícovky nových bytů, což bylo téměř o čtvrtinu více než rok předcházející. A v plánu bylo dostavět do konce roku další dva tisíce. Také letos přibudou stovky dalších nových bytů.

Týdeník Ekonom přináší přehled vybraných zajímavých projektů, které v roce 2015 přijdou na pražský trh. Podle odhadů realitních odborníků se totiž až 80 procent obchodů a obecně výstavby na rezidenčním trhu odehrává právě v hlavním městě.

"Stejně jako loni budou dominovat levnější projekty na okraji města. Přesto už pozorujeme v tomto trendu určité změny a jejich dominance nebude tak obrovská, jako tomu bylo v posledních dvou třech letech," komentuje současnou situaci vedoucí oddělení průzkumu realitního trhu poradenské společnosti Jones Lang La Salle (JLL) Ondřej Novotný. Velcí developeři už podle něho začínají více rozkládat své prodejní portfolio a svůj záběr rozšiřují nejen z hlediska lokality, ale i kvality.

Příkladem může být společnost Central Group, která v současné době prodává či chystá projekty nejen na okraji města, ale i v centrálnějších lokalitách. "V březnu představíme nový projekt Letňanské zahrady, který nabídne 727 bytů, ale pokračujeme i na Žižkově s rezidencí Garden Towers se sedmi sty byty," říká mluvčí Central Group Milan Jankovský. Během roku pak má developer v plánu představit několik menších projektů celkem s dalšími zhruba 750 byty v lokalitách Smíchova, Holešovic či Vršovic a Uhříněvsi.

Opatrní stavaři
Ani další velcí hráči na trhu nového rezidenčního bydlení nechtějí zůstat pozadu a do svých nových projektů investují miliony korun. Sekyra Group nabídne například projekt takzvaného startovacího bydlení Tandem v Modřanech, dále projekty Belárie Park II či nové Rohan City.

Skanska Reality představí Terasy Strašnice se 139 byty či exkluzivní Hendlův dvůr v blízkosti Hanspaulky, Baby a Šáreckého údolí. Na okraji Prokopského údolí zase ve druhé půlce roku začne vyrůstat nízkoenergetická Rezidence Trilobit "zeleného" developera JRD. Společnost Crestyl chce stihnout tři projekty - celkem takřka tři stovky nových bytů vzniknou v Libni, Podolí a ve Vršovicích.

Společnost Bemett odstartuje menší projekty v Kolovratech či Chýni, mimo hlavní město pak začne se stavebními přípravami projektu Slatina v Brně s investičními náklady přes 100 milionů korun. Celkem pod jejím jménem bude k prodeji zhruba 220 bytů.

Tvrdý konkurenční boj o zákazníky však vede k opatrnosti a ne každý se chystanou výstavbou či novými plány chlubí.

Společnosti Geosan Development, Ekospol či Trigema sice na dotaz Ekonomu potvrdily, že projekty na letošní rok chystají, nicméně do jara neprozradí žádné detaily. Dohromady by tito tři developeři chtěli na pražský trh podle svých slov dostat přes 1300 bytů.

Rekordní investice
Za poslední dobu se stavebnictví a development postupně vzpamatovaly z vleklé krize, její příznaky pomíjejí a rezidenční trh, hlavně ten v hlavním městě, se již uzdravuje. Relativně rychle tak nastartovala i poptávka po nových bytech, a to nejen těch již dostavěných, ale vrací se i zájem o prozatím plánovanou výstavbu, která se v krizi utlumila.

Jenže ne každý stavitel byl na tuto situaci připraven a to spolu s výrazně lepší likviditou na trhu nahrálo i přeprodeji již hotových projektů mezi jednotlivými developery anebo velkými finančními investory.

"Zájem o smysluplné projekty je velký. Samozřejmě tuzemský trh je oproti předchozímu období o poznání sofistikovanější a také poučený z předchozích krizových let," říká Dušan Šťastník z JLL s tím, že se jedná nejen o rezidenční oblast, ale také o průmyslové anebo komerční nemovitosti.

Podle CBRE, analytické společnosti zabývající se realitním trhem, dosáhly loni celkové objemy všech investic ke dvěma miliardám eur. Počet transakcí přesáhl čtyřicet.

Pro letošek jsou odhady ještě optimističtější. "Očekáváme růst až ke třem miliardám eur, což by byl absolutní investiční rekord v historii České republiky," říká výkonný ředitel CBRE Richard Curran. S rostoucí aktivitou investorů a příznivými podmínkami financování se mění také ceny. Curran upřesňuje, že kvůli silné poptávce a omezené nabídce opravdu "prémiových produktů" rostou ceny právě těchto nemovitostí. U těch neprémiových zůstávají ceny relativně stabilní. "Očekáváme, že během roku 2015 se ceny zvýší kvůli neutěšené poptávce investorů, kteří při nákupu prémiových nemovitostí nebyli úspěšní," dodává.

Například Central Group si pochvaluje, že požadované ceny za pozemky a projekty ke koupi šly v posledních dvou letech dolů a konečně se dostaly na reálnou úroveň. "Pro ty, kdo mají dostatečné kapitálové zázemí, je tak ideální doba pro nákupy," tvrdí za CG Jankovský.

Nákupy od konkurence
Mezi velké transakce patřil například zmíněný projekt Terasy Strašnice v Praze 10, který má být zahájen v prvním pololetí roku. Koupila ho Skanska Reality od společnosti Orco Property Group. "Chceme mít v nabídce rovnoměrně zastoupené projekty jak z hlediska lokality, tak i ceny. Developeři, od kterých jsme projekty koupili, patrně vyhodnotili, že nabízené projekty nezapadají do jejich dlouhodobé obchodní strategie," potvrzuje Naďa Ptáčková, ředitelka Skanska Reality.

Aktuálně je její společnost v užším jednání ohledně tří nabízených věcí. "V letošním roce plánujeme nakoupit dva až tři nové projekty v řádu stovek bytů. Na akvizice máme vyčleněné finanční prostředky v řádech stovek milionů korun," dodává Ptáčková.

Také Central Group loni nakupoval nejen volné pozemky, ale i několik již připravených projektů od jiných developerů. "Získali jsme i velký brownfield v Praze 6 se záměrem jeho konverze na novou obytnou čtvrť. Právě koupě skladového areálu Westpoint byla jednoznačně největší rezidenční akvizicí uplynulého roku," říká mluvčí firmy Jankovský s tím, že kupní cena se pohybovala mezi půl a jednou miliardou korun.

Jak ale říká analytik JLL Dušan Šťastník, v současné době už rozhodně neplatí, že prodat lze všechno. A rozhodně ne za jakoukoliv cenu, neboť i kupující se chovají velmi racionálně. "Narážíme na nedostatek kvalitně připravených projektů v žádaných lokalitách, o to větší zájem o ně potom samozřejmě je," dodává Šťastník, podle něhož bude trendem jednoznačně upuštění od rozvoje Prahy a ostatních měst v okrajových lokalitách a další akcelerace rozvoje brownfieldů v centrech měst.

Příkladem je Smíchovské nádraží anebo Bubny v Holešovicích, které obě skýtají obrovský potenciál pro rozvoj města.

Drobný zádrhel
Desítky nabídek ke koupi již hotového projektu vyhodnocoval v několika uplynulých letech i Ekospol. K obchodu ale nakonec nikdy nedošlo. "Projekty nejsou často profesionálně připravené, mají nevhodnou skladbu bytů nebo je jejich ekonomika postavena na nereálných a neakceptovatelných cenách," říká šéf Ekospolu Evžen Korec.

Jeho firma by si přitom podle něho mohla dovolit utratit za projekt až miliardu korun. Často se přitom jedná o projekty firem, které buď ukončily své podnikatelské aktivity v oblasti rozvoje realitních projektů v Česku, nebo se může jednat i o podnikatelský záměr - dovést projekt do určité fáze a prodat. "V řadě případů se ale jednalo o firmy, které těmto projektům moc nerozumějí či do nich šly jen s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí. V předkrizové době s těmito postupy poměrně často uspěly, ale nyní je jiná doba," popisuje své zkušenosti Korec.

I šéf konkurenčního Finepu Tomáš Pardubický potvrzuje, že nákup hotových projektů má "drobný zádrhel". Prodávající jsou většinou menší developeři bez dostatečné zkušenosti s trendy bytové výstavby a jejich plány jsou zastaralé a zaslouží radikální přepracování.

"Nakupující tak logicky nemá zájem platit za takový projekt, prodávající však očekává pokrytí svých nákladů. Ty mohou u rozsáhlých projektů vyšplhat na desítky milionů korun," vysvětluje neochotu k nákupům Pardubický, jehož firma radši nakupuje napřímo pozemky na výstavbu.

Nutnost projekt většinou zcela přepracovat potvrzuje i Skanska nebo Central Group. V některých případech si také společnosti ze zakoupeného komplexu ponechají jen část a zbytek, například prostory určené pro maloobchodní či administrativní funkce, prodají dál.
Zdroj:
Vyšlo 22.1.2015 v týdeníku Ekonom

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.