CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Studentská architektonická soutěž
Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
V Praze vznikají tisíce nových bytů. Developeři přesto nestíhají uspokojit poptávku

23.9.2015, ekonom.cz - Jen během prvního pololetí byla v Praze zahájena výstavba téměř tří tisíc nových bytů. Hlavní město se tak na celorepublikové výstavbě podílí už třemi čtvrtinami.

Bydlení u Vltavy, chytré byty s malou spotřebou energií nebo rezidence na předměstí za nízkou cenu. Sehnat nový byt v Praze je v posledních letech čím dál snazší. Developeři "trousí" nové bytové domy jako smyslů zbavení, přičemž cenové rozpětí se podle zjištění týdeníku Ekonom pohybuje v závislosti na velikosti a dispozicích od dvou do 16 milionů korun.

V průměru se metr čtvereční podle údajů za druhý kvartál letošního roku prodává za 55 tisíc korun, což je zhruba stejně, jako před rokem. Jak ale upozorňuje jeden z předních tuzemských developerů, společnost Trigema, údaje mohou být zkresleny úspěšným prodejem bytů v některém z takzvaných superlevných projektů. Při odečtení tohoto vlivu dosahuje průměrná cena za metr čtvereční 60 tisíc korun, což je téměř sedm procent nad hodnotou loňského roku.

Výstavba nových bytových domů už neprobíhá jen v okrajových částech Prahy, vysoká kupní síla a zatím stále nízké sazby hypoték, přiměly developerské společnosti k realizaci i takových projektů, které zůstaly v krizových letech jen na papíře. Nové byty tak nyní vznikají v podstatě v každém městském obvodu.

V nabídkách pražských developerů je aktuálně zhruba sedm tisíc nových bytů. "Podle dostupných dat z konce června letošního roku bylo v k prodeji 7015 bytů, což bylo zhruba o dvě procenta méně, než za stejné období loňského roku," potvrzuje generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Zdaleka ne všechny jsou ale ve fázi výstavby. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu se do fáze realizace dostalo od ledna do konce června letošního roku 2614 nových bytů, od té doby developeři ohlásili zahájení stavby dalších několika stovek bytových jednotek. Praha se tak nyní na celorepublikové výstavbě podílí více než třemi čtvrtinami. Ještě v předkrizových letech přitom v metropoli vznikala jen čtvrtina všech nových bytů.

"Je jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí. Příprava nových staveb musí být snadnější a rychlejší a musí se realizovat i v regionech, jinak brzy nebude co stavět. Původní bytový fond nevydrží na věky a Praha jednoduše nemůže táhnout jeho obnovu za celou republiku," komentuje současnou situaci předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Co z pražského trhu úplně zmizelo, jsou takzvané ležáky, tedy špatně prodejné projekty, které si kvůli nadhodnocené ceně nebo špatně zvoleným dispozicím nenašly svého kupce ani po dvou letech od výstavby. "Developeři přizpůsobili jejich cenu dnešnímu očekávání a takzvané ležáky jsou vyprodány. Trh nyní není v takové bublině a nabídkové ceny nových projektů jsou blízko reálně tržním, v některých projektech dochází dokonce k okamžitému vyprodání bytů po začátku prodeje. Nové ležáky tak aktuálně nevznikají," říká k pozůstatkům realitní bubliny z let 2007 a 2008 spolumajitel realitní kanceláře RE/Max Daniel Kotula.

Největší zájem je i nadále po bytech 1+kk až 3+kk s rozměry od 50 do 65 metrů čtverečních. Je to i z toho důvodu, že takovéto byty se dobře pronajímají. Jak týdeník Ekonom zjistil u jednotlivých developerů, byt jako investici si v současné době pořizuje asi čtvrtina kupujících.

Přestože napříč trhem se významně liší nabízené a skutečně realizované ceny – například starší pražské byty nebo nové byty větších rozměrů se nakonec prodají i o pětinu laciněji, než byla původní nabídka – u těchto investičních bytů to neplatí.

Poptávka je totiž o něco vyšší než nabídka a developeři tudíž nemají důvod jít s cenou níže. Výnosnost z pronájmu se tak v nových pražských projektech pohybuje okolo čtyř až šesti procent ročně. Znamená to tedy, že na své se investor může dostat za 17 až 20 let.
Zdroj:
Vyšlo 23.9.2015 na ekonom.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

© Copyright 2018 CENTRAL GROUP a. s.