CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Více silnic, zato méně kanceláří. Stavební boom nebude jako loni

5.1.2016, MF DNES - Česko očekává rozmach průmyslových center a silniční sítě, naopak obchodních center a kanceláří mnoho nepřibude. Ekonomové předpovídají tuzemskému hospodářství pro letošek slušný růst. A rostoucí ekonomika plodí spoustu nových projektů. MF DNES přináší přehled největších plánovaných staveb pro rok 2016.

Bytoví developeři doufají, že na vlně levných hypoték zopakují loňský dobrý rok. Investice do infrastruktury budou pokračovat zhruba podobným tempem jako v minulém roce – rozestaví se kolem 200 kilometrů silnic a dálnic. Kanceláří se naopak letos postaví výrazně méně než loni.

Sedm tisíc bytů
Bytoví developeři mají za sebou rekordní rok. "Mohlo se celkově prodat až sedm tisíc nových bytů," odhaduje mluvčí společnosti Trigema Radek Polák. Odkazuje přitom na společnou statistiku developerů Trigema, Skanska a Ekospol, která monitoruje, jak byty "mizí" z veřejných nabídek všech developerů. V této statistice je kromě reálných prodejů zahrnuto i několik předběžných stovek rezervací na budoucí byty.

Největším loni dokončeným projektem byl s 281 byty komplex developera Sidi Group v pražských Malešicích. O letošní primát usiluje Central Group, která plánuje v květnu na Žižkově dostavět Residenci Garden Towers se sedmi stovkami bytů.

Díky výhodným podmínkám pro hypotéky developeři očekávají, že i letos bude po novém bydlení velký hlad. "Očekáváme, že zájem o nové byty potáhnou Praha a Brno a přidají se k nim postupně i některé další regiony," dodává Polák.

Obchody hlavně mimo Prahu
Česko je již delší dobu co do počtu obchodních center na obyvatele místy až přesycené. Nové obchodní domy se proto zdaleka nestaví v takovém tempu jako dřív. Jediným loňským počinem byl Central Kladno se 110 obchodními jednotkami, který je podle ředitelky Marty Guthové pronajatý z 95 procent. Denně obchodním centrem projde na deset tisíc lidí.

Na letošek je v plánu otevření dvou obchodních domů – Galerie Přerov a královéhradeckého Auparku. Poradenská společnost CBRE očekává, že díky rostoucím tržbám bude pokračovat i rozšiřování velkých obchodních řetězců.

Kanceláří bude méně
Růst ekonomiky sice loni výrazně přispěl k tomu, že o nájemníky nebyla nouze, ale celou poptávku nepokryl. Na pražský trh totiž přibylo bezmála 200 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. Celková neobsazenost se v Praze pohybovala okolo 17 procent, nicméně letos by měla klesnout. Podle poradenské firmy CBRE má v Praze vzniknout pouze 26 tisíc čtverečních metrů nových kancelářských prostor, což je méně, než kolik nabídl loňský největší projekt – budova Delta s výměrou více než 40 tisíc čtverečních metrů, kterou Passerinvest Group doplnila své pankrácké BB Centrum.

Největším letošním kancelářským komplexem má být třetí etapa komplexu Futurama u pražské Invalidovny. "Náš plán je před dokončením pronajmout polovinu prostor. Část nájemníků budou současné firmy z Business Parku Futurama, které expandují," popsal ředitel developerské společnosti Erste Group Immorent Tomáš Velemínský. Očekává se, že napřesrok počet nových kanceláří opět poroste.

Silnice předčí železnici
Rok 2016 bude oproti tomu minulému na železnici chudší, zatímco silničáři chtějí pokračovat v loňském rozmachu. Správa železnic má na investice 16,3 miliardy korun, naplánováno je 53 staveb. Dokončit se má například modernizace trati z Rokycan do Plzně, kde vzniká nejdelší železniční tunel v zemi.

Řidiče čeká především pokračování rekonstrukce hlavní dálniční tepny D1. Po loňských třech zahájených úsecích se v průběhu roku dostane na dalších šest úseků. Loni se začalo s výstavbou 136 kilometrů silnic a dálnic, v příštím roce to bude zhruba 200 kilometrů.

Fakta
Největší stavby plánované na rok 2016
Kancelářské projekty - Třetí etapa komplexu Futurama má v Praze 8 nabídnout plochu 9 100 metrů čtverečních.
Bytová výstavba - Central Group plánuje v květnu na Žižkově dostavět Residenci Garden Towers se 700 byty.
Průmyslové objekty - Největší stavbou tohoto druhu je Budova A průmyslové zóny Mountpark na dálnici D5 u Plzně.
Obchodní projekty - Centrum Aupark v Hradci Králové nabídne plochu 20 900 m2.
Dopravní stavby - Jednou z nejdražších staveb roku bude modernizace železniční trati Rokycany–Plzeň, která má vyjít na 5 miliard korun.
Zdroj:
Vyšlo 5.1.2016 v MF DNES

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.