CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Volné pozemky ubývají, ať žijí brownfieldy

21.4.2015, E15 - Zásoba volných pozemků v Praze určených k zástavbě se začíná vyčerpávat. Navíc není kvůli přetrvávajícím nejasnostem a kotrmelcům na magistrátu stále jasné, kdy bude hotový nový územní plán a nakolik bude vstřícný vůči požadavkům developerů.

Stavitelé bytů se proto začínají uchylovat k dřív spíš opovrhované výstavbě v brownfieldech. Těch má přitom Praha nepřeberné množství, odhadem podle agentury CzechInvest dohromady na 700 hektarů. Přesná statistika území bývalých průmyslových areálů v hlavním městě ale neexistuje.

Před šesti lety magistrát v rámci příprav nového územního plánu vymezil 21 takzvaných přestavbových území, kam zařadil kromě klasických brownfieldů, které tvořily třetinu lokalit, také nejvíc sledované drážní pozemky a vojenské areály či zemědělské plochy.

Developerům v přestavbových územích radní slibovali vyjít vstříc s rychlejším schvalováním projektů. Chtěli je tak motivovat k zástavbě zanedbaných ploch uvnitř města namísto výstavby na volných pozemcích na okraji. Zůstalo však hlavně u frází. Důvodem byly turbulence v pražské politice a zejména globální finanční krize, která zmrazila velkou část projektů. Ty se nyní ve velké míře vracejí na developerskou scénu. Často už však s jinými majiteli.

Waltrovka už v režii Penty
Rozsáhlý projekt na území někdejší továrny na letecké motory Walter Engines v Jinonicích rozjela, namísto původních irských investorů ze skupiny Red Group, česko-slovenská skupina Penta. Po výstavbě kanceláří tam nyní startuje rozsáhlý rezidenční komplex bytových domů i komornějších viladomů a řadovek.

Čilému obchodování s pozemky neušly v poslední době ani skladový a logistický areál Westpoint Distribution Park nedaleko ruzyňského letiště, který společnost Central Group koupila od rakouské Immofinanz Group. V horizontu deseti let tam chce postavit rezidenční čtvrť s tisícovkami bytů. Byla to nicméně firma developera Dušana Kunovského, která před pár lety při jiné chystané akvizici narazila na obtížnost a vysoké náklady při revitalizaci brownfieldu, které dřív bývaly důvodem nízké popularity těchto území.

Central Group v roce 2009 odstoupila od rozjednané akvizice areálu bývalé Nuselské mlékárny v Praze 4. Náklady na vyčištění a revitalizaci by totiž zamýšlený projekt o dvou stovkách bytů neúměrně prodražily. "Brownfieldy se ale chceme zabývat, vidíme v nich velký potenciál. Jejich revitalizace nemá tolik nepřátel jako stavba na zelené louce," konstatoval už tehdy Kunovský.

Smutný případ pivovaru v Braníku
Brownfieldem, kde se po téměř pětiletém odkladu letos rozjela výstavba, je také vršovická Tesla. Skupina Crestyl nabízí v projektu 4Blok dvě stovky moderních bytů ve čtyřech domech.

Naopak příběhem se zatím smutným koncem je pivovar v Braníku. Ten v době boomu koupila nizozemská skupina ING se záměrem přebudovat historický objekt na luxusní rezidence. Po úderu finanční krize se však stáhla z místního realitního trhu a celý areál prodala neznámým investorům, kteří jej nechávají dál chátrat. Podobně dopadly i nedaleké secesní budovy někdejších Branických ledáren.

V době poklesu trhu v uplynulých šesti letech většina záměrů v brownfieldech stála. Nyní developeři znovu větří vyšší zisky. Výrazně se také rozhýbal trh s projekty. Firmy, které držely pozemky na spekulaci, se jich nyní spíš zbavují a zkušení developeři naopak zvýšili svůj apetit.

Nové Vysočany slibují tisíce bytů
Akvizicí z poslední doby je například brownfield s projektem Rokytka Park na výstavbu 900 bytů, který od společnosti Imos Brno koupil česko-finský developer YIT Stavo. Tento projekt je součástí rozsáhlého záměru Nové Vysočany, zahrnujícího plány komerčních i rezidenčních developerů na celkem 250hektarovém rozvojovém území v Praze 9. Na části území už stojí například bytový komplex Nová Harfa od společnosti Finep, aktuální rezidenční projekty tu mají kromě Finepu také BCD Group či Star Group.

Další výstavbu chystají CPI Property Group Radovana Vítka, firma Codeco nebo původem izraelská skupina AFI Europe. Ta plánuje přetvořit bývalý 15hektarový areál ČKD Slévárny a Moury na novou čtvrť. Zatím na papíře zůstává ve Vysočanech i miliardová přestavba bývalých pekáren Odkolek, plánovaná italskou FIM Group.

Vltavský břeh v Modřanech táhne
Naopak reálnější obrysy získává areál Michelských pekáren, kde chystá výstavbu bytů společnost Skanska Reality spolu s tuzemskou firmou Multiprojekt. Skanska už staví v místech bývalého cukrovaru v Modřanech, kde odkoupila část pozemků od izraelské realitní skupiny Neocity, která tam měla velkolepé plány zahrnující výškové budovy, ale s příchodem krize se stáhla z pražského trhu.

Modřany a jejich rozsáhlé brownfieldy po závodech čokoládoven Orion či Chirany jsou rovněž v majetku realitních firem. Sekyra Group zde chystá pokračování bytového komplexu Belárie Park, stovky bytů aktuálně plánuje na území skladišť a nevyužívaných pozemků také Karlín Group. Ta má za sebou například architektonicky zdařilou přestavbu hal ČKD v Karlíně.

LinkCity v Radotíně
Revitalizací 16hektarového brownfieldu má vzniknout LinkCity v Radotíně od stavební skupiny VCES a společnosti Doma je Doma. Autoři projektu se kromě výstavby bytů a řadových domů chtějí soustředit i na dostavbu hlavní obchodní třídy v centru Radotína. "Naším cílem je vytvořit propojený urbanismus," zdůrazňuje autor návrhu Michal Fišer z ateliéru Tři Architekti. Firma VCES Property Development podepsala s Prahou 16 smlouvu o spolupráci na revitalizaci centra už v roce 2013. Pozemky někdejší cementárny vlastní městská část. První etapu výstavby by firmy chtěly zahájit ještě letos.

Vůbec největším přestavbovým územím v metropoli je nicméně podle magistrátní koncepce z roku 2009, takzvaná malešicko-hostivařská oblast, která dohromady čítá téměř 600 hektarů. Oblast, sahající do katastrálních území Malešic, Strašnic, Kyjí a Hostivaře, samozřejmě neprávě zahrnuje jen brownfieldy, nicméně její velkou část tvoří výrobní areály a sklady, zatěžující okolí. Nejnovějším přírůstkem řady bytových projektů je Ekocity Hostivař u komunikace Průmyslová z dílny tuzemského developera Ekospol. Ten získal pozemek od slovenské skupiny CTY, majitele areálu Barvy a Laky Hostivař.
Zdroj:
Vyšlo 21.4.2015 v E15

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.