CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Zákazník developerů? Čtyřicátník po rozvodu

8.6.2015, MfD - Prodeje pražských bytů rostou. Největší zájem je o ty menší. Kupují je především muži před čtyřicítkou, kteří se stěhují od manželky nebo hledají investici. Developeři se v následujících letech zaměří na brownfieldy.

Zatímco v Paříži se řada lidí spokojí s garsonkou o deseti metrech čtverečních, obyvatelé Prahy se řídí pravidlem "čím větší byt, tím lepší".

Průměrný Pražan si podle developerů představuje, že bude bydlet v bytě 3+kk o velikosti sto metrů čtverečních. Čím dál více kupujících se však nakonec spokojí s menším bytem. Vyplývá to z průzkumů developerských společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality.

"Je velký rozdíl mezi tím, co by si klienti přáli a na co opravdu mají. Každý by chtěl 3+kk, ale nakonec se musí spokojit s bytem 2+kk. Zájemců, kteří si mohou dovolit koupit například stometrový nový byt 3+kk, je opravdu velmi málo," vysvětluje ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Za první tři měsíce letošního roku podíl celkového počtu prodaných bytů o dispozici 3+kk mírně poklesl. Naopak více lidí kupovalo garsonky a 2+kk. Zásluhu na tom mají především muži středního věku. "Typickým kupcem je v tomto případě muž české národnosti ve věku 39 let," popisuje ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.

Podle ní si muži ve zmíněném věku kupují byty především pro vlastní potřebu. Může za to mimo jiné fakt, že právě okolo čtyřicítky se muži nejčastěji rozvádějí. Najdou se však i další důvody. "Byty muži kupují také například pro své děti, rodiče nebo na investici," dodává Ptáčková.

Spanilá jízda stále pokračuje
Minulý rok developeři hlásili rekordní prodeje bytů. Vůbec poprvé jich prodali více než před příchodem ekonomické krize. Letos je situace ještě lepší. Za první tři měsíce v Praze našlo majitele 1 850 nových bytů. To je o 37 procent více než vloni. "Zatím je to nejlepší tempo prodeje za několik posledních let, přičemž hlavní nápor poptávky v letošním roce lze očekávat až s tradičním zahájením podzimní nabídky," říká šéf developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.

Naďa Ptáčková pak dodává, že developeři letos předpokládají prodej více než šesti tisíc bytů. Podle developerů i nadále pokračuje trend, kdy si lidé kupují především ty byty, které jsou součástí velkých projektů dál od centra metropole. Mezi takové lokality patří například Zličín, Měcholupy, Hostivař či Letňany. Výhodou těchto projektů je především nižší cena.

Na významu však podle developerů začínají nabírat i projekty, které vznikají na území takzvaných brownfields neboli zanedbaných územích hlavního města. "Velcí developeři se po mnoha letech konečně dostávají se svou nabídkou i do širšího centra. Pokud jsou v těchto lokalitách projekty správně naceněné, je o ně velký zájem," dodává Kunovský. A význam brownfieldů poroste i do budoucna. "V příštích pěti letech chystáme výstavbu zhruba pěti tisíc nových bytů v tržní hodnotě deset miliard korun. Většina z nich bude právě na brownfieldech," říká Korec.

Mezi největší rozvojové lokality v tomto ohledu patří například oblast Smíchova, a to konkrétně okolí železničního nádraží a také areálu bývalého lihovaru. Proměnit se má také území Bubny-Zátory. Jenže ne všechna zanedbaná území v širším centru metropole jsou podle developerů ideální na výstavbu. Problém je podle nich především v tom, že řada brownfieldů je kontaminovaná látkami, jejichž odstranění si vyžádá velké investice. "Vzhledem k vysokým nákladům na dekontaminaci se pak výstavba provádí jen velmi obtížně," vysvětluje Korec.

Výstavba uvnitř centra je pro developery náročnější i v mnoha dalších ohledech. Ne vždy totiž mají možnost zastavět všechny pozemky a často je také projekt náročné prosadit. V tomto ohledu developeři s obavami čekají na finální verzi pražských stavebních předpisů. Ty by jim totiž mohly celou situaci ještě zkomplikovat.
Zdroj:
Vyšlo 8.6.2015 v MfD

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.