CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:

Aktuální komentář 21.5.2015

Avizované doporučení ČNB pro poskytování nových hypotéčních úvěrů rozumní developeři vítají

21.5.2015, Praha – Největší český rezidenční developer a investor nové bytové výstavby CENTRAL GROUP jednoznačně podporuje obezřetnost České národní banky (ČNB), týkající se poskytování nových hypotéčních úvěrů. Podle předběžně avizovaných kroků doporučí již v červnu letošního roku ČNB všem komerčním bankám na českém trhu, aby pokud možno přestaly poskytovat hypotéky se splatností delší než 30 let a zvážily také další poskytování tzv. 100% hypoték.

Těmito kroky reaguje centrální banka na obrovský zájem o nové hypotéky v posledních letech i dlouhodobě rostoucí prodeje nových nemovitostí. Jen za první kvartál letošního roku poskytly banky hypotéky za zhruba 37 miliard korun, což je o čtvrtinu více než za stejné období loňského roku. Letošní rok tak již nyní aspiruje na nový rekord v objemu poskytnutých úvěrů. Stejně tak rostou prodeje novostaveb pražských developerů, a to nepřetržitě již od roku 2010.

Nejlepší doba pro investici vs. množící se hypotéky „na krev“
„Historicky nejnižší úroky hypoték v kombinaci s příznivou cenou nových nemovitostí způsobují, že dnes novostavby kupují třeba i lidé, kteří ještě před dvěma roky uvažovali spíše o pronájmu, maximálně o nákupu staršího panelového bytu. Nové bydlení jen dnes dostupnější než kdykoli dříve,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP. Ta jen během prvních čtyř měsíců letošního roku reálně prodala koncovým uživatelům téměř 400 nových bytů, přičemž všechny jsou buď ve fázi probíhající výstavby, nebo již dokončené. To je jednoznačně nejvíce na českém trhu.

Na druhou stranu ale mohou dlouhodobě nízké úroky vést také k tomu, že banky ve spolupráci s některými developery ve snaze nalákat co nejvíce klientů přistoupí k poskytování hypoték tzv. „na krev“. Tedy úvěrů s velmi dlouhou dobou splatnosti a na celou kupní cenu nemovitosti tak, že kupující své celkové splátky unesou jen s malou měsíční rezervou nebo dokonce zcela bez rezervy.

„Takové hypotéky ale mohou v dlouhodobém horizontu způsobit dlužníkům i velmi vážné problémy. Nikdo dnes nedokáže přesně říci, kde se budou úrokové sazby nacházet v době, kdy vyprší dnes nejčastěji využívaná pětiletá fixace. Téměř jistě ale budou nejméně o procentní bod výše než nyní,“ odhaduje Kunovský, jehož CENTRAL GROUP aktuálně nabízí vlastní hypotéku s garantovanou úrokovou sazbou ve výši jen 1,79 % ročně.

V případě růstu úrokových sazeb v době fixace se dlužníkům s rozumnou hypotékou – na rozdíl od těch s úvěrem „na krev“ – nabízí řešení v podobě prodloužení doby splatnosti úvěru a tím možnosti snížit své měsíční splátky.

„Obezřetnost v poskytování dlouhodobých hypoték je tedy zcela na místě, byť bohužel zdaleka není vlastní všem subjektům na trhu. S připravovanými kroky ČNB tak podle našeho názoru nelze než souhlasit,“ uzavírá Dušan Kunovský.
Soubory ke stažení:
  Aktuální komentář 21.5.2015
(dokument PDF)
  Aktuální komentář 21.5.2015
(dokument DOCX)

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.