CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:

Aktuální komentář 15.6.2015

Nejnovější data ČSÚ potvrdila růst cen nových bytů v Praze. Na podzim lze očekávat jejich další zdražení, navíc začínají růst i úroky hypoték

15.6.2015, Praha – Podle dnes vydaných dat ČSÚ vzrostly v letošním prvním čtvrtletí skutečně realizované ceny nových bytů v Praze meziročně o další 2 %. V průměru tak dosáhly úrovně roku 2010, kdy se již realitní trh druhým rokem zvedal z recese. Podle největšího českého rezidenčního developera CENTRAL GROUP lze v letošním druhém pololetí u většiny nových projektů očekávat další zvyšování cen. Nahoru se postupně vydávají i úroky hypoték, jejich zvyšování oznámily první dva finanční ústavy.

Ceny nových bytů v Praze v posledních letech sice mírně, ale stabilně rostou, a to hned z několika současně působících příčin. Kromě silné poptávky stimulované rekordně nízkými úroky hypoték, stále častějších nákupů na investici a rostoucího zájmu ze strany cizinců se na zdražování podílejí také další, nákladové faktory. Zejména zvyšující se ceny stavebních prací, vyšší pořizovací ceny materiálů negativně ovlivněné oslabením koruny, legislativní zmatek spojený s přípravou nových projektů a další.

„Dodavatelské ceny stavebních prací zaznamenaly své dno na přelomu let 2012 a 2013. Dnes již za ceny obvyklé v tomto období dodavatelé stavět nechtějí, trh se pročistil. V důsledku rostoucích nákladů jsme proto byli nuceni zvýšit prodejní ceny našich nemovitostí v řádu jednotek procent. Další mírné zvýšení cen předpokládáme s nástupem letošní podzimní sezóny, spolu s uvedením zcela nových projektů na trh,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP.

Spolu s očekávaným dalším růstem cen bytů se pomalu vzhůru vydávají i úroky hypotéčních úvěrů. V uplynulých dnech oznámily dva ze tří největších poskytovatelů hypoték na českém trhu, Hypoteční a Komerční banka, nárůst úrokových sazeb u nejpoužívanějších tří až pětiletých fixací o 0,1 – 0,2 procentního bodu. Zdá se tedy, že trend poklesu úroků se pomalu obrací.

„Úroky hypotéčních úvěrů jsou stále na svých historických minimech a podle mého názoru na nich ještě letos vydrží. V současnosti je tedy ta nejlepší doba na koupi bytu a je jen otázkou času, jak dlouho ještě potrvá. Zatím jen kosmetické navýšení úroků je totiž důležitým signálem do budoucna, trend jejich poklesu se zastavil,“ uzavírá Dušan Kunovský.

Nejnovější data vydaná ČSÚ jsou k dispozici ke stažení pod odkazem níže:
https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-realizovanych-cen-bytu-1-ctvrtleti-2015
Soubory ke stažení:
  Aktuální komentář 15.6.2015
(dokument PDF)
  Aktuální komentář 15.6.2015
(dokument DOCX)

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.