CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Podle dat ČSÚ staví developeři v Praze jako o život. Počet zahájených bytů bude nejvyšší za posledních 6 let, tři čtvrtiny veškeré developerské aktivity se odehrávají v metropoli

21.9.2015, Praha - Podle zveřejněných dat ČSÚ za první pololetí letošního roku zaznamenal počet zahájených bytů v bytových domech v Praze nejlepší výsledek za posledních 6 let. Při současném tempu nové výstavby by za celý letošní rok developeři v České republice zahájili výstavbu více než 7 tisíc nových bytů v bytových domech. Praha se přitom na tomto čísle podílí téměř ze tří čtvrtin a její zásadní význam pro obnovu bytového fondu v České republice neustále narůstá.

Podle zveřejněných statistik ČSÚ bylo v České republice v prvním pololetí letošního roku zahájeno celkem 3544 nových bytů v bytových domech. Celkový počet nově zahájených bytů za celý letošní rok tedy s vysokou pravděpodobností překoná hranici 7 tisíc. To by znamenalo nejlepší výsledek za posledních 6 let. Trh tak vykazuje stabilní trend růstu a postupného návratu k rekordním hodnotám, kterých dosahoval v období realitního boomu před rokem 2008.

„Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP. Ta má v letošním roce ve fázi probíhající výstavby zhruba 1.800 bytových jednotek.Přestože by se mohlo zdát, že realitní a stavební trh se navrací ke svým rekordním hodnotám, není to tak docela pravda. Jedná se totiž o situaci značně odlišnou od období zmiňovaného realitního boomu. Konvergující křivky počtu zahájených bytů v České republice a v Praze totiž napovídají, že zatímco před rokem 2008 se stavělo prakticky všude, dnes mnohem větší podíl nové bytové výstavby obstarává Praha.

Význam Prahy na obnově bytového fondu roste, 3 ze 4 nových bytů rostou v metropoli
Tuto skutečnost nejlépe dokládá výpočet podílu nově zahájených bytů v Praze na celkové nové výstavbě v České republice. V období realitního boomu a také raného oživování trhu do roku 2010 zajišťovala Praha jen zhruba čtvrtinu nové bytové výstavby. S tím, jak zájem o nové byty v metropoli postupně rostl v dalších letech, developeři zahajovali nové projekty a vycházeli tím poptávce vstříc. V roce 2014 už nová výstavba v Praze zajišťovala více než polovinu nové bytové výstavby v zemi.

Data za první pololetí letošního roku pak překonávají veškerá očekávání. V Praze se totiž v letošním roce zahajuje neuvěřitelných 74 % všech nově stavěných bytů (!!!).

„Data ukazují, že nová vlna realitního boomu se odehrává pouze v Praze a možná v některých vybraných regionálních centrech. Souvisí to nejen s kupní silou a migrací, ale také s dostatkem připravených developerských projektů z minula. Je ale jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí. Příprava nových staveb musí být snadnější a rychlejší a musí se realizovat i v regionech, jinak brzy nebude co stavět. Původní bytový fond nevydrží na věky a Praha jednoduše nemůže táhnout jeho obnovu za celou republiku,“ varuje Dušan Kunovský.Detailní statistiky ČSÚ je možné stáhnout zde.
Soubory ke stažení:
  Tisková zpráva 21.9.2015
(dokument PDF)
  Tisková zpráva 21.9.2015
(dokument DOCX)

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.