CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Skutečně realizované ceny nových bytů rostou nepřetržitě od konce roku 2013. Za jejich nárůstem stojí i přesun části poptávky blíže centru Prahy

10.8.2015, Praha - Průměrná realizovaná cena skutečně prodaných nových bytů největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP se v posledních dvou letech zvýšila zhruba o pětinu. I přesto prodává své nové byty stále přibližně o pětinu levnější, než před nástupem hospodářské recese. Vyplývá to z nejnovějších statistik skutečných prodejů nových bytů společnosti za první pololetí letošního roku.

Během letošního prvního pololetí prodala společnost CENTRAL GROUP koncovým uživatelům celkem 478 nových bytů za průměrnou cenu 40.205 Kč za metr čtvereční vnitřní podlahové plochy bez DPH. Oproti druhému pololetí roku 2013, kdy byly ceny na dně, to představuje nárůst o 21,6 %. A i když se to může zdát jako nárůst výrazný, dnes realizované ceny nových bytů jsou stále o více než pětinu nižší než před nástupem hospodářské recese. Průměrná prodejní cena v prvním pololetí roku 2008 totiž dosahovala 50.393 korun za metr čtvereční bez DPH (viz graf níže).

Všechna zveřejněná data vycházejí výhradně ze skutečně prodaných nemovitostí CENTRAL GROUP, u nichž již byla zahájena výstavba, a vždy jsou spojeny s plněním části nebo celé kupní ceny. Nejedná se tedy o žádné rezervační smlouvy se zálohami v řádu desítek tisíc korun na tzv. „vzdušné zámky“, tedy byty na papíře s neznámým termínem realizace, které také někteří developeři označují jako prodané.

Zvyšování průměrné ceny způsobuje souběh tří hlavních faktorů
Statistiky potvrzují dlouhodobé zvyšování realizovaných cen nových bytů, které je způsobeno souběhem tří hlavních faktorů. Prvním a již mnohokrát zmíněným jsou rostoucí dodavatelské ceny stavebních prací a materiálů, které developeři pozorují právě od druhé poloviny roku 2013. Druhým důvodem pak je nedostatek vhodných pozemků pro přípravu nových projektů a legislativní chaos ohledně povolování nové výstavby v Praze, který způsobuje další růst cen již připravených projektů. Nově se ale projevuje také faktor třetí, který lze označit za nový trend.

„S rostoucí nabídkou větších projektů také v centru Prahy roste zájem klientů právě o tyto lokality. Protože jsou realizovány na lukrativnějších pozemcích než cenově dostupné velké projekty na okraji metropole, logicky je jejich prodejní cena vyšší a zvyšuje tak celkový průměr. Zjednodušeně lze říci, že lidé, kteří dříve uvažovali o nákupu nového bytu na okraji Prahy, si dnes mohou dovolit i bydlení v širším centru. A zájemci, kteří dříve hledali spíše starší byty nebo dokonce jen pronájem, si dnes díky levným hypotékám kupují právě cenově dostupné novostavby na okraji,“ vysvětluje Dušan Kunovský, předseda představenstva CENTRAL GROUP.

Na rekordních prodejích CENTRAL GROUP v prvním pololetí se významně podílely zejména tři nové projekty uvedené do nabídky na jaře letošního roku – poslední etapa bytového areálu Residence Garden Towers v centru Prahy na Žižkově a zcela nové projekty rodinného bydlení Letňanské zahrady na Praze 9 a Park Zahradní Město v Praze 10. Jen v těchto třech lokalitách našlo nové majitele více než 250 bytů. Největší zájem kupujících o nové byty ale CENTRAL GROUP očekává tradičně s nástupem podzimu. A tomu hodlá přizpůsobit i svou nabídku.

Podzimní vrchol sezóny: Sedm nových lokalit, z toho pět v širším centru Prahy
„Velký úspěch Residence Garden Towers, našeho unikátního konceptu bydlení v centru Prahy s recepcí, komerčními prostory a praktickými službami pro rezidenty, nás přesvědčuje o tom, že rostoucí zájem o byty v centru a širším centru za dostupné ceny je novým nastupujícím trendem. Proto již na podzim letošního roku zahájíme prodej dalších sedmi nových lokalit, z nichž pět bude právě v centru nebo širším centru metropole,“ dodává Dušan Kunovský.

Mezi těmito lokalitami, v nichž CENTRAL GROUP nabídne dalších více než 700 bytů, budou vedle dalších etap úspěšných velkých projektů v Letňanech a Pitkovicích také úplně nové projekty například na Břevnově, v Holešovicích nebo na Palmovce. Zcela unikátní pak bude nabídka dokončených exkluzivních projektů Rezidence U Muzea nad Václavským náměstím v Praze 2 – Vinohradech a Rezidence Park Nikolajka v Praze 5 – Smíchově.


Soubory ke stažení:
  Tisková zpráva 10.8.2015
(dokument PDF)
  Tisková zpráva 10.8.2015
(dokument DOCX)

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.