CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:

Aktuální komentář 20.1.2016

Zvýšení hypotečních sazeb o desetiny procenta realitní boom nezpomalí

20.1.2016, Praha – Za úspěšným rokem developerů stojí především rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Podle aktuálních dat Hypoindexu loni v prosinci klesla průměrná hypoteční sazba na 2,06 procenta a přiblížila se tak k rekordní loňské úrovni z května a června, kdy dosáhla 2,05 procenta. Spolu s růstem důvěry veřejnosti v budoucnost, kterou pozitivně ovlivňovala rostoucí ekonomika, nízká nezaměstnanost a inflace, tak byly levné hypotéky jedním z hlavních faktorů, které ovlivnily výrazně vyšší poptávku po novém bydlení v Praze v uplynulém roce.

Renomovaní ekonomové neočekávají žádný razantní zvrat v ekonomickém vývoji i sazbách hypoték ani v letošním roce. „Pokud se hypotéky budou hýbat v desetinách procenta, tak to bezprostřední dopad na trh mít nebude. Zpomalení boomu by vyvolalo zdražení hypoték až nad půl procenta. Více než jeden procentní bod by už mohl způsobovat některým dlužníkům problémy se splácením,“ dodal šéf Central Group Dušan Kunovský.

V loňském roce developeři jen v Praze prodali asi 6500 nových bytů za 22 miliard korun, meziročně tak jde o nárůst o zhruba 15 procent. Central Group, který je největším domácím developerem a investorem nového bydlení, loni prodal 1009 bytů, meziročně o 20 procent více. Každý šestý nový byt v Praze tak byl loni od Central Group. Letos Kunovský očekává další zvýšení prodeje bytů v Praze řádově o deset procent tedy na úroveň 7200 bytů a mírný růst cen.

Podíl nákupů bytů financovaných hypotékou rostl
Na celkovém počtu bytů Central Group se téměř polovinou podílely nákupy financované hypotékou. Meziročně počet bytů hrazených hypotékou výrazně vzrostl. Nákupy financované hotově nebo formou ročního odkladu platby naopak mírně o jednotky procent klesly. Celý meziroční nárůst prodejů o téměř 20 procent z předloňských 847 bytů na loňských 1009 tak jde na vrub levným hypotékám. Central Group přitom v současnosti garantuje všem svým klientům úrokovou sazbu 1,89 procenta.

Kromě možnosti platby hypotékou a hotově nabízí Central Group unikátní službu – odklad platby až na rok. Lidem stačí zaplatit desetiprocentní zálohu a mohou se nastěhovat a zbytek ceny bytu doplatit až do roka. Mají tak dostatek času například na prodej svého současného bytu, případně vyřízení rozvodu manželů, dořešení dědického řízení apod. Tento typ platby využilo loni více než 30 procent klientů Central Group. Nákup v hotovosti hradilo 21 procent zákazníků.
Soubory ke stažení:
  Aktuální komentář 20.1.2016
(dokument PDF)
  Aktuální komentář 20.1.2016
(dokument DOCX)

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2019 CENTRAL GROUP a. s.