CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Levným vilkám odzvonilo, ceny rostou

4.9.2014, Lidové noviny - Kdo chce vlastní rodinný dům, měl by si pospíšit. Po letech stagnace ceny začaly vzrůstat. A skokově se zvednou od ledna příštího roku, kdy stát zavede DPH na ty pozemky pro rodinné domy, které zdaněny nebyly.

V Česku dosud dani z přidané hodnoty podléhaly jen parcely, na kterých byly zavedeny inženýrské sítě nebo na něž bylo vydáno stavební povolení. To je ale v rozporu se směrnici Evropské komise. Podle ní je stavební parcelou také pozemek, k jehož hranici jsou inženýrské sítě přivedeny, v jehož okolí se stavba připravuje nebo je na tento pozemek podán návrh na změnu územního plánu. Z těchto pozemků se v tuzemsku zatím daň neplatí.

"Těžko by se u nás hledal někdo, komu by tento rozpor vadil. Od ledna 2015 se ale česká legislativa sjednotí s evropskou a zavede se DPH na všechny stavební parcely," uvedla daňová specialistka Olga Holubová.

Výstavba klesne, stát prodělá Česko tak napraví nesoulad s evropskými předpisy a podle ministerstva financí zamezí spekulacím s pozemky.

"Někteří developeři prodávali pozemky bez daně, i když bylo zřejmé, že na tomto pozemku bude zhotovena stavba," uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Inženýrské sítě byly podle něho přivedeny jen na hranici pozemku nebo byl pozemek účelově rozdělen na různé parcely. Majitel pak prodával většinu parcel bez daně a pouze jednu s inženýrskými sítěmi zdanil. Účelem úpravy zákona o DPH, tedy nové definice stavebního pozemku, je postihnout i tyto případy.

"Vzhledem k tomu, že se průměrná cena parcely v Praze pohybuje mezi čtyřmi až pěti miliony korun, dojde k jejich zdražení minimálně o 600 až 750 tisíc korun," varuje Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

"Cena pozemku tvoří valnou část ceny celého projektu rodinného domu. Lze tedy očekávat, že kupující se budou ve svých nárocích na pozemek více omezovat. Očekáváme, že se náklady DPH promítnou téměř plnou vahou do ceny rodinných domů," soudí vedoucí oddělení průzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

Podle Jiřího Pácala, člena správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, nejsou daňové změny u cen podstatné. "Trh s prodejem stavebních pozemků určených k výstavbě rodinných domů je však silný," uvedl Pácal.

Statistické údaje ale souvislost změn DPH a intenzity výstavby naznačují. Po každém zvýšení sazby daně od roku 2008 výstavba rodinných domů klesla.

Například v roce 2011 při desetiprocentní sazbě začala stavba 17 tisíc bytů v rodinných domech. V roce 2012, kdy začala platit čtrnáctiprocentní DPH, klesl počet rozestavěných bytů v rodinných domech na čtrnáct tisíc. Loni, kdy se sazba zvedla na 15 procent, se zahájila stavba jen dvanácti tisíc rodinných domů, a to při klesajících úrocích z hypoték. Vliv DPH nebyl jediným omezujícím faktorem, roli hrály i rostoucí ceny pozemků.

Státní pokladně vyšší zdanění nic nepřineslo. Například loňské zvýšení DPH o jeden procentní bod na 15 procent zvýšilo daňové příjmy státu z výstavby rodinných domů o 507 milionů korun. Současně ale stát přišel o 905 milionů korun, protože se loni postavilo o dva tisíce domů méně než předloni při sazbě DPH 14 procent. Průměr je za 3,4 milionu. Novostavby tvoří jen menší část trhu rodinných domů v Česku. Starší domy představují více než 60 procent prodejů, v některých lokalitách i víc.

"Starší rodinné domy tvoří 93 procent naší nabídky na severní Moravě. Individuální výstavba zhruba pět procent, developerská výstavba dvě procenta," uvedl Richard Kurko, ředitel realitní kanceláře Sting na severní Moravě.

"Průměrně 95 procent prodaných nemovitostí je starších pěti let," uvádí zkušenosti holdingu M&M reality jeho ředitel Milan Zavadil.

Trvale rostoucí ceny pozemků a materiálů ovšem nezvýšily jen přímo cenu novostaveb, ale nepřímo i cenu starších domů. Zatímco do loňska průměrné ceny všech rodinných domů kolísaly kolem úrovně roku 2008, letos se ke konci druhého čtvrtletí zvedly o téměř čtyři procenta. Rodinný dům v Česku nyní stojí průměrně 3,4 milionu korun.

Růst uvádí HB index Hypoteční banky, který je považován za nejvěrohodnější ukazatel vývoje rezidenčního trhu v Česku.

Podle Petra Němečka, ředitele odboru nemovitosti Hypoteční banky, na trhu existuje stabilní nabídka developerské výstavby rodinných domů. Zájem je zejména o domy v obcích okolo některých měst. "Dochází tak k vylidňování měst do okolních obcí, což je trend viditelný kromě Prahy například také na Pardubicku. Roste zájem o dřevostavby a nízkoenergetické domy, které mají téměř desetiprocentní podíl na trhu. Staví se hlavně menší domy do 150 čtverečních metrů užitné plochy," vysvětluje Němeček.

Levnější domy jen v pohraničí Zkušenosti developerů a realitních kanceláří se od oficiálních statistik liší. Například pokles cen nových domů v Praze je jen zdánlivý, tvrdí obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner.

"Absolutní ceny sice klesají, ale skutečné ceny za metr čtvereční nikoli. Developeři s nástupem krize přistoupili k postupnému zmenšování obytné plochy rodinných domů a výměry pozemků. Častěji také stavějí místo solitérních vil řadové domy," řekl Vajner. Podle statistik prodeje firmy Central Group klesla během čtyř let průměrná výměra rodinného domu ze 180 na současných 144 čtverečních metrů. Průměrná rozloha pozemků v Praze se za stejné období snížila z 611 na 470 čtverečních metrů.

"Metrová cena podlahové plochy domu se ale prakticky nesnížila, stejně jako neklesla cena pozemku, protože nový rodinný dům v Praze nebo v dobře vybavené lokalitě blízko Prahy je na trhu stále větší vzácností. Svědčí o tom i úspěšné prodeje našich rodinných domů v příměstských lokalitách, jako jsou Brandýs nad Labem, Hostivice nebo Zdiby," dodal Vajner.

Ceny rodinných domů se liší podle krajů. Podle Pácala dosahují nejvyšších cen v Praze, následuje Středočeský kraj a Liberecko. Nejlevnější jsou v Olomouckém kraji a na Vysočině, ve Zlínském, Pardubickém a Ústeckém kraji. "Z měst jsou po Praze nejdražší rodinné domy v Brně, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech a Liberci," dodal Pácal.

Podle ředitele realitní kanceláře Sting v Čechách Michala Dvořáka klesly nejvíce ceny rodinných domů v místech s vyšší nezaměstnaností a špatným dopravním spojením, hlavně na Náchodsku, Trutnovsku, Svitavsku, Třebíčsku a Šumpersku.
Zdroj:
Vyšlo 4.9.2014 v Lidových novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2020 CENTRAL GROUP a. s.