CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Sazby hypoték klesly na další rekordní minimum 2,34 procenta

18.2.2015, denik.cz - Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v lednu dále klesla na 2,34 procenta a dostala se na další nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v prosinci 2014, kdy průměrná sazba činila 2,37 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Naposledy průměrná sazba vzrostla v lednu 2014. Objemy obchodů v lednu klesly na 10,227miliardy korun, což je proti prosinci zhruba o čtyři miliardy méně. V lednu si do bank pro hypotéku přišlo 5926 klientů, což je proti prosinci minulého roku o 2069 lidí méně.

Novoroční pokles není neobvyklý. Lidé většinou chtějí stihnout vyřídit hypoteční úvěr ještě v prosinci například za starých podmínek nebo ještě s trvající akcí či slevou. Většinou nikdo neví, co se od nového roku změní, proto žadatelé o hypotéku raději vše sjednají do konce roku.

Ani nízké sazby už nejsou nic neobvyklého a vypadá to, že pokles stále nekončí. "I v novém roce pokračoval trend poklesu úrokových sazeb. Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda připomněl, že tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky. "Česká národní banka na únorovém zasedání prodloužila období, po něž hodlá uplatňovat intervenční režim minimálně do druhé poloviny roku 2016. To představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v ekonomice. V rámci intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní banky vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, tak budou čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték," dodal.

Češi nyní skupují dokončené byty a domy, upozornil předseda představenstva developerské firmy CentralGroup Dušan Kunovský. Za vysokou poptávkou stojí podle něj i rekordně nízké úroky hypoték, a tím pádem historicky nejvýhodnější podmínky financování nového bydlení. "Vzhledem k tomu, že za pomoci hypotéky financuje nové bydlení 60 až 80 procent kupujících, představují pro ně úrokové sazby hypoték alternativu ke klasické kupní ceně nemovitosti," podotkl. S nízkými úroky souvisí také rostoucí podíl bytů prodaných na investici. Ten podle Kunovského činí kolem 25 procent.
Zdroj:
Vyšlo 18.2.2015 v denik.cz

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2020 CENTRAL GROUP a. s.