CENTRAL GROUP - nové byty, domy a nebytové prostory

Nadační fond pro zdraví dětí
Central Group CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov)
Na Strži 65, 140 00 Praha 4
(přímo u stanice metra Pankrác)
Infolinky: 226 222 222, 226 221 111
Otevřeno: PO - PÁ 8 - 19 hod.
www.central-group.cz
info@central-group.cz


Generováno:
Slabá koruna zdražuje firmám pronájem kanceláří

4.3.2015, Hospodářské noviny - Před dvěma lety stálo euro o dvě koruny méně. Za pronajaté prostory nyní podniky platí měsíčně často o desítky tisíc více.

Vlastníci nejmodernějších kancelářských budov a obchodních center si v drtivé většině účtují za pronájem prostor eura. Oslabení koruny tak už druhým rokem pociťují firmy, které účtují v české měně, ale nájem platí v té evropské. "Při větší ploše kanceláře, skladu nebo maloobchodní jednotky mohou činit kurzové rozdíly až desítky, potažmo stovky tisíc korun měsíčně," říká Václav Bouček, vedoucí oddělení zastupování nájemců v poradenské firmě DTZ.

O desítky tisíc korun měsíčně více než před dvěma lety zaplatí za pronájem například společnost Central Group, jež si pronajímá kanceláře v nejvyšší pražské budově City Empiria. "Oslabení kurzu koruny vůči euru se zcela promítlo do navýšení nájemného za administrativní prostory," potvrzuje mluvčí firmy Milan Jankovský. Kromě nájemného se v moderních byznyscentrech platí v eurech také parkovací stání. Naopak provozní poplatky se častěji účtují v korunách. Scott & Weber: Platíme de facto třináctý nájem "Měsíčně zaplatíme za pronájem kanceláří 75 tisíc eur, což je něco přes dva miliony korun. Kvůli intervenci jsme za rok 2014 zaplatili téměř o dva miliony korun víc, něco jako třináctý nájem. Jde to ze zisku společnosti a nedá se s tím vůbec nic dělat, jen se tomu přizpůsobit a nějakou dobu s tím žít," říká spolumajitel společnosti Scott & Weber Adam Zvada.

Firmu založil společně s dalšími Čechy v roce 2009. Podnikatelé tehdy vsadili na rostoucí poptávku začínajících a malých společností po plně vybavených kancelářích a dnes patří k největším provozovatelům flexibilních pracovišť v Česku.

Scott & Weber nabízí pronájem menších kanceláří ve čtyřech budovách v Praze, dohromady to je podle Zvady pět tisíc metrů čtverečních. Ty firma nevlastní, ale zpravidla si v nich pronajme třeba dvě patra, která rozdělí na menší kanceláře, vybaví je nábytkem, technologiemi, vlastní recepcí a provozním personálem a takto nabízí dalším nájemníkům (firmám či podnikatelům) na den, měsíc či roky. Scott & Weber platí ve třech ze čtyř budov jejich vlastníkům nájem v eurech, ale svým klientům fakturuje v korunách.

"O náš koncept je rok od roku větší zájem. Čeští manažeři začínají oceňovat kanceláře, kde se nemusejí starat o nic než o svůj byznys. Chtěli jsme v letech 2015 a 2016 otevřít minimálně další tři centra v Praze, ale expanzi firmy odkládáme," říká Zvada. Poptávka po kancelářích na klíč momentálně roste právě ze strany firem, které zahajují podnikání a nevědí, zda se jim bude dařit. Zvláště v období kurzových výkyvů. "V současné době pociťujeme sílící poptávku také od firem, které si nemohou dovolit riziko dlouhodobých závazků," potvrzuje Karel Pelan, ředitel české pobočky společnosti Regus. Tu stejně jako Scott & Weber živí pronajímání plně vybavených kanceláří.

Regus však slabá koruna nepálí tolik jako firmu Scott & Weber. "Včetně České republiky Regus podniká ve 104 zemích světa a s výkyvy kurzů měn pracuje jako s podnikatelským rizikem," říká Pelan. Firma provozuje po světě více než dva tisíce center a tento rok podle Pelana plánuje otevřít tři nová v Praze.

"Mnoho společností je finančně napojeno na své matky či sesterské společnosti v zahraničí a využívají vnitropodnikové toky v eurech, takže vyšší nájemné kvůli oslabení koruny nepociťují," vysvětluje David Ešner, vedoucí oddělení zastupování nájemců ve firmě Professionals.

Zájemců o platby v korunách přibývá V Praze je něco přes tři miliony metrů čtverečních kancelářských ploch spadajících do třídy A a B, z nichž "áčkové" budovy mají podíl 68 procent. "V těch se až na malé výjimky platí v eurech. Spočítal jsem si, že v roce 2014 zaplatili nájemci jako my téměř o miliardu korun víc než před intervencí," říká Zvada.

Česká národní banka začátkem února oznámila, že neukončí režim devizových intervencí, které korunu oslabují, dříve než ve druhé polovině příštího roku. I proto podle DTZ přibývá nájemců, kteří chtějí přejít na platbu nájmu v korunách. Pokud se blíží konec nájemní smlouvy, firmy si mohou vyjednat s vlastníky budov lepší podmínky, protože konkurence na pražském kancelářském trhu je velká. Nemusejí ale uspět. Některé budovy jsou téměř obsazené a uvolněný prostor by v nich nebylo těžké obsadit, což je třeba případ kanceláří u stanice metra Pankrác včetně věžáku City Empiria. Marné snahy dosáhnout lepších podmínek tam, kde nemají o nájemce nouzi, potvrzuje i firma Scott & Weber.
Zdroj:
Vyšlo 4.3.2015 v Hospodářských novinách

CENTRAL GROUP a.s.
Budova EMPIRIA (Motokov – přímo u stanice metra Pankrác), Na Strži 65, 140 00 Praha 4
Infolinky: +420 226 222 222, +420 226 221 111 E-mail: info@central-group.cz

Upozornění: Uvedené údaje a vyobrazení mají pouze informativní charakter a společnost CENTRAL GROUP si vyhrazuje právo na změny.
Aktuální a závazné údaje jsou na vyžádání k dispozici v obchodních místech společnosti.

Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

© Copyright 2020 CENTRAL GROUP a. s.